Dzielnica Koptyjska

Wielka, ozdobiona gwoździami drewniana brama otwiera Harat Mari Dżirdżis – wąską uliczkę z zachowanym dawnym brukiem.

Klasztor świętego Jerzego
Klasztor mieści się pod nr 17 Harat Mari Dżirdżis; dostępna jest tylko kaplica będąca najstarszym elementem klasztoru (X w.). Wymieniono drewniany plafon, ale zachowano boazerie. Zachwycają pięknymi wypukłymi zdobieniami trzy bramy , z których jedna ma 7 m wysokości.

Kościół świętego Jerzego
Pod nr. 9 jest mały przedsionek, który prowadzi do Atfat Mari Dżirdżis; Kanisat Mari Dżirdżis („kościół św. Jerzego”) znajduje się po prawej stronie. Pierwotny budynek, wzniesiony w 684 r. przez bogatego skrybę Atanazego, zrekonstruowano w 1857 r. Kościół zachował dawną Ka`at al-Arsan („sala zaślubin”) pochodzącą z IV w. Sala ta, niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla ślubów koptyjskich, mieści prawdziwe arcydzieła: okratowane okna z toczonego drewna, udekorowane malowidłami i wypukłymi ornamentami ściany oraz barwne freski na suficie.

Kościół Najświętszej Marii Panny
Kościół znajduje się w głębi Atfat Mari Dżirdżis; został założony w IX i przebudowany w XVIII w.

Kościół św. Sergiusza
Charakterystyczna dla kościołów koptyjskich fasada kościoła św. Sergiusza (Kanisat Abu Sardża) nie wyróżnia się spośród otaczających go domów. Świątynia została wzniesiona pod koniec IV w., a zrekonstruowana na początku XI. Jak głosi legenda, kościół zbudowano na krypcie, w której schroniła się Święta Rodzina podczas swej ucieczki do Egiptu. Jest miejscem pielgrzymek chrześcijan wszystkich obrządków. Kościół nosi imiona dwóch świętych, Sergiusza i Bakchusa, rzymskich żołnierzy-chrześcijan umęczonych w czasach Maksymina. Zbudowano go na planie bazyliki wschodniej: z nawą główną, trzema sanktuariami, które oddzielają ikonostasy, dwiema nawami bocznymi ograniczonymi przez kolumny podtrzymujące łuki. Kościół przechowuje wspaniałe przedmioty kultu, z wielką finezją inkrustowane kością słoniową (najcenniejsze znajdują się w sanktuariach). Oryginalny ołtarz jest wystawiony w Muzeum Koptyjskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: